Сметана з молока

Соус слов’ян: сметана з молока – рецепти в домашніх умовах. Корисні факти про сметану з молока, рецепт натурального продукту

Сметана з молока

В асортименті сметани зараз з’явилося стільки найменувань, що можна стояти біля вітрини з продуктом годину, але так і не розібратися до кінця, якому виробнику поставити оцінку «відмінно», навіть якщо вже знаєте, в чому різниця між сметаною і «сметанкою», «сметановной» та іншим спільнокореневим словотворчістю, приховує склад продукту лагідною і поважної написом на упаковці.

З чого складається сметана? Взагалі-то, півстоліття тому нікому не прийшло б в голову задаватися таким питанням.

Сметана – від слова «змітати». Зрозуміло, що та з чого змітати – вершки з молока. Але після того, як технічний прогрес зробив ривок вперед і молочної промисловості, сметану не тільки змітають, але витягують і навіть вигадують.

Коли складають з молочних продуктів – це півбіди, але коли в ній присутні таємні компоненти немолочного походження стає не по собі – обман завжди неприємний, породжує величезну недовіру і викликає захисну реакцію.

Тому і шукають люди сметану з молока – рецепт в домашніх умовах. Правильно роблять, що шукають.

Між сметаною і сметанним продуктом, що зберігаються на вітрині більше 72 годин – велика різниця. Навіть якщо сметанний продукт має приємний смак і густу консистенцію, то молочним цей смак не назвеш, та й, якщо зав’язати очі людині і не говорити, що він пробує, запах вершків він не виявить.

Сметана з молока – рецепт в домашніх умовах з основними технологічними принципами приготування

Давайте спочатку трохи порахуємо і порівняємо, щоб прийти до правильного висновку про економічну доцільність самостійного приготування сметани з молока. Про рецепти для домашніх умов – трохи пізніше.

950 мл пастеризованого натурального молока (3,7%) від хорошого, відомого виробника коштує 86,00 рублів. Баночка сметани (25%), вагою 330 р, від цього ж виробника в роздрібній мережі варто 90,00 рублів. Всього – 176.00 рублів. Але це – тільки 950 мл хорошого молока і 330 г сметани.

Вибираємо молоко на ринку. У бутлі об’ємом 3 л, повинно бути не менше 350-400 мл вершків. Тільки вибирати молоко потрібно правильно. В скляній банці, витриманих не менше 8 годин, після вечірньої дійки дуже чітко видна лінія поділу молока і вершків: вершки (жирна частина молока) спливають наверх і колір у них – кремовий, а молоко залишається внизу, воно – біле. 350-400 мл вершків – це приблизно 1/5 частина бутлі. В дуже доброму молоці, особливо в зимовий час, вершків помітно більше і в такій же скляному посуді вони займають 1/3 частина, до 700 мл

Літр домашнього молока коштує в середньому 60,00 рублів, відповідно, 3 л – 180,00 рублів. Тобто, практично за ті ж гроші можна отримати більше двох літрів хорошого, незбираного молока з жирністю не менше 10%, яке, при бажанні будь-яка господиня може розбавити водою самостійно, і не платити за це гроші. До двох літрів молока, як бонус додається 700 мл вершків жирністю не менше 25% – це, практично, становить 2 баночки сметани по 330 р, за роздрібною ціною, виготовленої хорошим виробником молочної продукції. І ще: навіть цей хороший виробник не вказує на упаковці склад сметани, і наскільки натуральне молоко запечатано в пластиковій пляшці з красивою етикеткою, залишається тільки сліпо довіряти, особливо, якщо покупець давно відвик від смаку натуральних, не порошкових молочних продуктів, або навіть не пам’ятає його.

Ну, як? Є сенс готувати самостійно сметану з молока? Рецепт в домашніх умовах – дуже простий. Можливо, хтось пам’ятає, з дитинства в селі, як бабуся збирає ложкою з банки з молоком вершки, присутні після відстоювання, на поверхні молока. Потім ці вершки скиснут, самі по собі, і їх додають у борщ або подадуть до млинців з сиром.

Пізніше з’явилися ручні сепаратори, потім – механічні. Так, зробити справжню сметану без вершків неможливо. В цьому і полягає головна складність її домашнього приготування.

Але, згадавши про порівняльної вартості сметани з молока, рецепт домашньої відразу здасться рятівною соломинкою від витрат на упаковку, рекламу, транспортування і так далі. З такої нагоди можна навіть витратитися на побутовому сепаратор, який окупиться зараховані місяці, особливо, якщо в сім’ї люблять сметану, вершки, домашнє масло і сир. До речі, з допомогою сепаратора можна регулювати жирність вершків, і робити сметану жирністю 15%, 20%, 25% і 48%.

Якщо зараз немає грошей на придбання сепаратора, то почніть заощаджувати старим дідівським, або, вірніше, бабусиним способом. Трохи клопітно, зате, крім ложки, із зігнутою під кутом 90 градусів ручки, ніяких пристосувань не потрібно. Просто знімаємо відстояні вершки ложкою і перекладаємо в одному банку, чисту і суху.

Можна, звичайно, заперечити, що домашнє молоко вживати небезпечно, що в ньому, крім корисних бактерій і вітамінів, повно патогенних мікроорганізмів. Так, якщо не впевнені у купівлі, то молоко треба пастеризувати, особливо, якщо воно призначене для дітей. Але невже пастеризація коштує стільки ж, скільки сам продукт, або в домі не знайдеться каструлі, щоб пастеризувати його самостійно. Багато господинь зараз користуються мультиварками. Це –ідеальний спосіб пастеризації молока. Потрібно лише встановити таймер на 5-7 хвилин і температуру – 70оС. Більше прогрівати не треба, бо загинуть корисні бактерії, так і від вітамінів нічого не залишиться.

В інтернеті можна знайти багато порад на тему, як зробити сметану з молока, жирність якого становить 3,2%. Але у сметани повинен бути кисло-солодкий вершковий смак, а з молока, майже знежиреного, можна отримати тільки хорошу кисляк. Принаймні, якщо робити сметану з молока, жирність має бути не менше 15%. Тому рецепти кисляку залишимо до наступного разу, а як зробити сметану з молока, в рецептах для будинку читаємо нижче.