Вино з чорної смородини

Як приготувати вино з чорної смородини? П’ять рецептів простих домашніх вин з чорної смородини: молоде, десертне, лікерне

Вино з чорної смородини

Поки існує серед населення планети особливий клас – дачники, а природа обдаровує людей кожен осінньо-літній сезон щедрими врожаями, питання про домашньому плодово-ягідному виноробстві буде залишатися актуальною темою кожен рік, до перших заморозків.

Чорна смородина – головна ягода помірних широт, асоціюється не тільки з ароматним і дуже корисним варенням або джемом, смачними десертами, пирогами або соусами до м’яса. Вона – прекрасний матеріал для натхнення домашніх виноробів і незвичайних напоїв власного виробництва.

Вино з чорної смородини – основні технологічні принципи

Приготування будь-якого вина починається з оцінки обраного плодової сировини. Для плодово-ягідних вин це – не тільки сортування матеріалу і видалення непридатних ягід, але і аналіз біохімічного складу виноматеріалу.

Оскільки асортимент плодово-ягідної сировини занадто великий, щоб зупинитися детально на всіх видах, то розглянемо детально процес приготування простого домашнього вина з чорної смородини, починаючи з підготовки та визначення якості сировини і закінчуючи умовами його зберігання.

Процес підготовки сировини починається зі збору врожаю ягід, як тільки на кущах смородини висохне роса, але при цьому промені сонця не будуть дуже спекотними. Ягоди повинні бути зрілими, але не перезрілим, щоб отримати якомога більше соку. Звичайно, на відміну від винограду, отримати сік смородини досить складно, але для цього існують такі прості прийоми:

Зібрані ягоди перебирають і, минаючи етап мийки, щоб уникнути втрати диких дріжджів, що живуть на поверхні всіх плодів, приступають до приготування мезги. Просто ягоди подрібнюють на м’ясорубці або розчавлюють, щоб виділився сік. Потім мезгу заливають теплою (краще, якщо очищеною) водою, або приготованим сиропом або солодким соком плодів. Температура доливається рідини повинна становити 22-25 градусів. Одним словом, для поліпшення сокоотделенія необхідна доливання, здатна викликати процес бродіння, під час якого гуща поступово осяде на дно ємності, а в відокремилася соку з’являться невеликі пухирці газу.

У цей час потрібно вирішити, чи залишати мезгу в суслі для бродіння або віджати сік і вже в нього додавати цукор і дріжджі.

Гуща, що залишилася в суслі, збільшить присутність ферментів, ароматичних масел і інших речовин, властивих ягід чорної смородини, що зробить вино більш насиченим, яскравим, з чітко вираженим ароматом ягід. Якщо такий незабутній смак не по душі і хочеться отримати більш приглушені відтінки, то гущу краще видалити.

Власне, залишається додати до сусла цукор, винні дріжджі або заздалегідь приготовану закваску, встановити на бутель водяний затвор, щоб обмежити доступ повітря і сторонніх мікроорганізмів до «гравцю провину», але разом з тим, залишити отвір для виходу газу, що виробляється дріжджами – і можна чекати закінчення бродіння.

Звичайно, при цьому необхідно ще й подбає про дотримання постійного температурного режиму (22-25 градусів) протягом усього бродіння, від бурхливого – до тихого і до повної його зупинки. Далі треба почекати поки закінчиться освітлення вина з чорної смородини, але при цьому вино слід помістити в більш прохолодне місце (8-14 градусів). Після осідання найдрібніших частинок на дно посудини вино знімають з осаду: це робиться обережно, щоб не підняти осад, за допомогою трубки, яка опускається у дві посудини і вино перекачується в чисту, суху ємність. При необхідності зняття з осаду повторюється через 7-10 днів.

Весь процес бродіння простого вина з чорної смородини займає не більше 50-55 днів. Час подальшої витримки до розливу залежить від конкретного сорту вина, його фортеці.

Класичним сировиною у виноробстві вважається виноград. Достаток винних сортів винограду – результат селекційної роботи багатьох людей протягом тисячоліть. Звичайно, підготовкою винограду для приготування вина теж треба займатися, але кислотність, цукристість і вміст соку в ягодах – само собою зрозумілий фактор, відрегульований природою і копіткою роботою селекціонерів. Ці три перерахованих фактора – головні складові майбутнього вина.

З плодово-ягідним сировиною справа йде трохи інакше. Вміст кислоти і цукру в ньому по-різному, в залежності від виду ягід, в одних може бути занадто багато кислоти, при явному недоліку цукру, а в інших, навпаки – багато цукру, але мало кислоти. М’якоть фруктів також має різну щільність, і з цієї причини вміст соку в них і технологічні прийоми його отримання теж розрізняються.