Настоянка на лимоні

Настоянка на лимоні: смачні і цікаві подробиці. Рецепти найпопулярніших настоянок на лимоні для здоров’я і задоволення

Настоянка на лимоні

Коротко про захоплюючі подробиці.

Походження «культурних» плодів лимона пов’язують з першими китайськими імператорами, а точніше – з їх придворними лікарями.

Інша версія про походження лимона пов’язана з Індією. Історія та географія цих держав сягає своїм корінням вглиб тисячоліть.

Дві найдавніші на землі цивілізації славляться глибокими знаннями, в тому числі, і в області медицини, тому кожна з версій має право на існування. Але детальне дослідження цього питання залишимо історикам і археологам і зупинимося на моментах, які мають відношення до секретів приготування настоянки з лимоном на спирту.

Як тропічна культура лимон швидко оперезав земну кулю і став універсальним засобом не тільки в медицині та кулінарії, але і в побуті.

Мабуть, слідуючи традиціям китайських ченців, лікувальні зілля на його основі продовжували створювати і Авіценна, і ченці епохи Середньовіччя.

Довгий час все ж лимонні настоянки, як і всі інші види, вважалися виключно лікарським засобом. Склади настоянок та бальзамів довгий час зберігалися в найсуворішому секреті.

На Русі зілля спочатку готувалися знахарями на воді, пізніше – на горілці (похідне від слова «вода»). Настоянки завжди користувалися великою популярністю в Росії, і тому їх асортимент постійно поповнювався, як серед знаті, так і серед простих селян.

Щоб лікувальні бальзами і настоянки не були занадто гіркими в них стали додавати мед, а пізніше – сироп або цукор. До речі, меду у складі цілющих зіль також відводилося важливе місце, як цінному природному компоненту.

Настоянка на лимоні – основні технологічні принципи

Будь настойку можна приготувати в домашніх умовах, за прикладом древніх предків, і ніякого спеціального обладнання чи рідкісних дорогих інгредієнтів для цього не потрібно. Ну, хіба що зовсім небагато. Але в наші дні будь-який інгредієнт протягом декількох годин можна отримати прямо під двері, зробивши кілька «кліків» у великій мережі спеціалізованих інтернет-магазинів. Тільки для початку потрібно все ж пройти невелику теоретичну підготовку, щоб скласти план покупок інгредієнтів і матеріалів, продумати подальше їх застосування.

Настоянки ділять на спиртові, водно-спиртові й водні, які останнім часом прийнято називати настоями або просто чаєм.

Для чого потрібна така класифікація? Відомо, що вода і спирт – розчинники, тобто – екстрагенти. Будь-які інгредієнти настоянок, будь це трави, коріння, плоди або ягоди, потрапляючи у водну або спиртову середу починають розчинятися (экстрагироваться), передаючи свої елементи в рідину.

Але при цьому необхідно враховувати, що корисні властивості того ж лимона зберігаються у воді і спирті по-різному.

Наприклад, вітамін С, яким багаті плоди лимонів, має вкрай нестійкі властивості і майже повністю руйнується при нагріванні у воді вище 40Ϲ. Для ефірних масел, що містяться в лимоні кращим розчинником є спирт. Приступаючи до приготування настоянки на лимоні, потрібно передусім визначитися з вибором необхідних для екстрагування елементів: вітамінів, ефірних масел, органічних кислот.

Для максимальної екстракції ефірних олій використовується спирт найвищої фортеці. Але спирт руйнує вітамін С, також, як і гаряча вода. Приймайте до уваги цей нюанс в приготуванні настоянки з лимоном на спирту. Треба розуміти, що додавання соку в настоянку лимонів на спирту недоцільно, тому що вітаміни, що містяться в соку краще використати якось інакше, не допускаючи їх повного руйнування в спиртованной рідини. До речі, треба зауважити, що в шкірці цитрусових вміст аскорбінової кислоти набагато вище, ніж у соку, але шкірку наполягають на спирту для отримання максимальної кількості ефірних масел.

Беручи до уваги, що для якісного вилучення складових лимона береться спирт, міцністю вище 70%, подальше розведення настоянки залежить від вимог до рецепту. Домогтися потрібного градуса, знаючи фортеця спирту можна скориставшись пропорцією 2:3, 2 частини – спирт; 3 частині – вода. Зрозуміло, для цієї мети потрібно використовувати дистильовану воду. Знижувати міцність настойки можна додаванням заздалегідь приготованого сиропу, соку або води. Іноді для настоювання використовують горілку, але тривалість екстрагування при цьому збільшується від трьох тижнів до півроку. Якщо смакової складу рому, коньяку або бренді не вступає в протиріччя з іншими інгредієнтами лимонної настоянки, то ці напої теж можна використовувати для розчинення ефірних масел лимонів.

Ще смачненьке:  Cок з гарбуза в соковарці

Наступний критерій вибору екстрагенту – призначення настоянки. Відомо, що ефірна олія лимона дуже широко застосовується як у промисловій, так і в домашній косметології. Воно – чудовий засіб для усунення неприємних запахів в приміщенні. Лимонний сік використовується як відбілюючий засіб, плямовивідник. У кулінарії плоди лимона також є універсальним інгредієнтом в приготуванні соусів, тонізуючих напоїв, кондитерських виробів.

Лимон входить також в склад домашніх імуномодулюючих настоянок, засобів для зміцнення судин, противірусних складів.

Якщо настоянка з лимоном на спирту має суто господарське призначення (віддушка для білизни або миючих засобів, освіжувач повітря, засіб), то, зрозуміло цукор та інші солодкі компоненти до її складу не входять. У цьому випадку допускається використання технічного спирту, на відміну від лимонних настоянок, призначених для внутрішнього вживання.

Наступна шкала – класифікація настоянок за змістом цукру. Бувають гіркі настоянки (їх вважають чоловічими), солодкі і напівсолодкі – жіночі. Але такий поділ не говорить про зміст цукру, а про зміст спирту, яке коливається в межах від 16% (для солодких настоянок) до 60 % – для гірких. Зміст цукру в настоянках досягає 15-50 %. Солодкі настойки – це лікери, з аналогічною технологією виготовлення.

Настоянку, до складу яких входить складний трав’яний збір, називають бальзамом або биттнером. Бальзами, як правило, належать до фармацевтичної групи. Склад тих, які можна зустріти в продажі в аптеці легко визначити, прочитавши назву на етикетці, хоча виготовити в точності настоянку з цього складу навряд чи вдасться через складність технології. Тому смак і властивості такого бальзаму буде лише віддалено нагадувати оригінал. Розгадати секретний склад таких знаменитих бальзамів, як «Ризький», «Амаро Монтенегро», «Бітер», «Амер Пікон» до кінця не представляється можливим, тому що це – комерційна таємниця. Однокомпонентні настойки одержують, як правило назва основного інгредієнту в його складі: анісівка, перцівка, горіхова, м’ятна.

Діапазон добавок, використовуваних для настоянок на лимоні, має тенденцію до розширення, в тому числі і завдяки винаходу нових рецептів домашніми майстрами.

1. Настоянка з лимоном на горілці – освіжаючий лікер

Склад:

Спирт 96,3% (люкс) 100 мг

М’ята, перцева (свіже листя) 200 г

Лимони 1,0 кг (свіжа цедра і сік)

Цукор 600 г

Горілка 40% 400 мл

Дистильована вода 250 мл

Приготування:

Почніть виготовлення лікеру з м’ятної настоянки. Листя свіжої м’яти подрібніть, покладіть в банку з темного скла або непрозору посуд з кришкою, що щільно закривається. Залийте зелень спиртом, щоб вона була повністю покрита ним. Наполягати м’яту на спирту потрібно не менше трьох тижнів, а краще залишити її так до початку виготовлення лікеру. Процідіть отриману витяжку. Помийте лимони, зніміть цедру, намагаючись не зрізати разом з нею білу оболонку. Очищені лимони обдайте окропом, розріжте навпіл і видавити з них сік. З одного кілограма великих лимонів повинно вийти 0,5 л соку. Додайте в нього цукор, розмішайте до розчинення. Суміш перелийте в банку (1,5 л), закрийте кришкою і помістіть сироп для пастеризації на водяну баню. Прогрівайте сироп, але не давайте йому закипіти. Варіть сироп на пару до прозорої і тягучою консистенції. Відставте готовий сироп для природного охолодження. Банку не відкривайте.

Зрізану цедру помістіть в окрему банку і, щільно закривши її, приберіть в темне місце не менше, ніж на десять діб. Після цього процідіть горілку, влийте в неї проціджену м’ятну настоянку. Перемішайте. Спиртований екстракт влийте воду, знову ретельно перемішайте і потім вже вливайте складу в сироп. Лікер ще раз розмішайте. Його можна зберігати в одній великій банці або розлити в пляшки і запечатати, але обов’язково потрібно дати час для настоювання (не менше місяця), щоб отримати однорідний смак. Ідеальний термін витримки – від 6 місяців до року.

Ще смачненьке:  Компот з груш

2. Настоянка лимона на спирту – екстракт для випічки і інших страв

Нерідко спиртні добавки використовують у випічці, з їх допомогою доводять до смаку м’ясні страви.

Приготувати такий екстракт можна в домашніх умовах, особливо якщо займаєтеся заготівлею лимонного соку. Зібрати достатню кількість лимонної цедри можна поступово, всякий раз зрізуючи її з лимонів в процесі приготування маринадів, соусів, тонізуючих напоїв. Зрізану цедру до строку зберігати в герметичній упаковці в морозильній камері.

Склад:

Рафінована олія (без запаху) 50 мл

Лимонна цедра, свіжа 300 г

Спирт 96% 50 мг

Приготування:

Подрібнену цедру покладіть в невелику миску, змішайте з маслом, влити спирт. Склад розімніть руками або товкачем до виділення соку і перекладіть в банку. Закрийте кришкою, в центрі якої вбудуйте у прорізаний отвір пластикову трубку. Другий кінець трубки опустіть в скляний пухирець і закріпіть його герметично (обв’яжіть бинтом, змоченим у рідкої суміші з борошна і води. Банку поставте у велику каструлю з водою, поставте на неї гніт, щоб у процесі кипіння вона не переверталася. Поставте каструлю на вогонь і нехай кипить. Поруч з плитою поставте іншу каструлю або миску, наповніть її льодом і протягніть через неї пластикову трубку, що з’єднує банку і пухирець. При нагріванні каструлі на плиті пар з банки буде виходити через трубку. Проходячи через ділянку охолодження він буде перетворюватися на рідину і перетікати в пухирець. По суті, таке пристосування є саморобним апаратом для перегонки. Таким способом можна отримати екстракти з будь-якого сировини, що містить ароматні ефірні масла. Готовий екстракт залишиться тільки щільно закупорити, знявши з пухирця трубку і прибрати в темне місце.

3. Настоянка з лимоном і часником: із скарбнички народних рецептів

Приготуйте популярний настій, який ранньою весною допоможе впоратися з авітамінозом, підвищить імунітет організму в боротьбі з вірусами. Не лякайтеся, що до його складу входить часник. Цей специфічний запах в настоянці абсолютно не відчувається.

Склад:

Підготовлена вода 0,5 л

Лимони 1 кг

300 г часник

Горілка (40%) 2 л

Мед, липовий (свіжий) 1,0 л

Шипшина (сушені плоди) 250 г

Приготування:

Подрібніть підготовлений часник і лимони. Складіть суміш в банку, місткістю не менше 5 літрів і додайте туди плоди шипшини. Можна використовувати сушені плоди, але в цьому випадку їх кількість потрібно збільшити. Банку краще зробити непрозорою: для цього оберніть її шаром фольги. Закип’ятіть воду і відразу перелийте її в банку, розмішайте суміш. Укутайте, щоб створити ефект термоса. Коли маса охолоне до 30-40Ϲ, додайте мед і знову розмішайте. У холодну суміш влийте горілку. Тримайте банку в темному місці, щільно закупореній не менше 10 днів. Фільтрувати краще через вату, обгорнуту шаром марлі.

Не можна давати дітям і дорослим при індивідуальній непереносимості одного або декількох інгредієнтів.

4. Настоянка з лимоном і медом «Тайгова», гірка

Склад:

Етиловий спирт (96%) 700 мл

Лимони 1,5 кг

Вода, підготовлена 330 мл

Шипшина (плоди)

Калина (сік)

Апельсинові кірки

Малина (квітки, листя і ягоди сушені)

Аптечна ромашка

Корінь аїру

Лист подорожника

М’ята

Березові бруньки

Корінь женьшеню

Мед, квітковий 900 г

Приготування:

Для цієї настоянки знадобляться маленькі баночки за кількістю сухих інгредієнтів. Сухі трави, коріння і плоди візьміть в рівних кількостях, ретельно подрібніть і покладіть окремо по банках. Також за кількістю банок розділіть спирт і вилийте його в кожну ємність. Перемішайте, герметично запечатайте баночки і приберіть на тривале зберігання подалі від світла.

Ще смачненьке:  Сухе вино в домашніх умовах

На другому етапі приготування ретельно очистіть приготовані настоянки від опадів, пропустивши їх через фільтр. З’єднайте разом, регулюючи смак майбутньої настоянки на свій розсуд: більш насичені ароматом настоянки додавайте, при бажанні, в меншій кількості. Знову дайте настоятися сполученим інгредієнтів разом (15-20 днів). Одночасно поставте настоюватися на спирту очищену лимонну цедру.

Сік лимонів з’єднайте з водою і закип’ятіть. У остиглий відвар покладіть мед, розмішайте, перелийте в контейнери з кришками і заморозьте до того моменту, коли буде готова настоянка з лимонної цедри.

Розморожений медово-лимонний напій з’єднайте з настоянкою на лимонній цедрі, попередньо очистивши її від домішок. Додайте приготовлений екстракт із лікарських трав. Всю рідину розлийте в пляшки, запечатайте. Прогрійте їх на пару до 60-70Ϲ, охолодіть і приберіть в шафу або комору.

5. Настоянка на лимоні – знаменитий італійський «Лімончелло»

Настоянки готують не тільки в лікувальних цілях. Значна кількість цукру в рецепті вказує на те, що приготований напій призначений для вживання як аперитив або доповнення до десерту. Крім того, висока міцність переводить настойку в розряд лікерів.

Склад:

Цукор і очищена вода в рівних пропорціях;

Спирт 96,3% 500 мл

Лимони 1,2 кг

Приготування:

Зріжте цедру і покладіть її в банку зі спиртом. Укупорьте, щоб спирт не випарувався. Витримувати потрібно стільки, скільки вистачить терпіння, але можна обмежитися п’ятьма днями. На 0,5 л спирту потрібно не менше 150 р свіжої цедри.

Приготуйте цукровий сироп, як зазвичай. В остиглий сироп вливайте проціджену настоянку. Після цього знову витримайте напій не менше 5 днів. Щоб лікер став непрозорим і однорідним. Перелийте його в блендер і перебити. Розлийте по пляшках і помістіть в морозилку. Ще через п’ять діб він готовий до вживання, і пити його краще в дуже холодному вигляді, відразу після вилучення пляшки з морозильної камери.

6. Настоянка з лимонів на горілці, шафранова

Склад:

Пшенична горілка 0,75 л

Лимонна цедра 200 г

Шафран 3 р

Вода 250 мл

Цукор 150 г

Приготування:

Залийте горілкою цедру лимонів, подрібнені в кашку. Приготований екстракт з’єднайте з сиропом: настоянку можна процідити через 2-3 тижні.

Попередньо заваріть шафран окропом і розчиніть в цій же воді цукор. Доведіть сироп до кипіння і влийте 50-100 мл свіжого соку лимона для освітлення. В остиглий сироп влийте настоянку і витримайте 3-5 днів.

7. Настоянка з лимоном і імбиром

Склад:

Імбирний корінь 50-70 р

300 г Лимон

Цукор 250 г

Спирт, нерозбавлений 350 мл

Очищена вода 200 мл

Гвоздика 5 г

Приготування:

Очищений імбирний корінь і свіжу цедру лимонів подрібніть блендером. Покладіть суміш у банку, додайте кілька бутонів гвоздики і залийте складу спиртом. Закрийте кришку. Прогрійте суміш на пару до 50-60Ϲ. Охолодіть прямо у цій же каструлі і повторіть операцію ще двічі. З’єднайте остиглу настоянку з приготовленим сиропом.

Для сиропу: З очищених від цедри лимонів відіжміть сік, долийте води і покладіть цукор. Доведіть суміш до кипіння і варіть хвилин 10 на слабкому вогні.

Настоянка на лимоні – корисні поради та хитрості

  • При змішуванні рідин для отримання настойок не забувайте про правило: потрібно вливати більш міцну рідина в менш міцну, а не навпаки: спирт – горілку, воду або сік.
  • Настоянку на лимоні можна додавати в супи. Спиртований екстракт дуже покращує якість бездріжджового тіста. Запах настоянки додає смачний аромат і красиву рум’яну скоринку запеченої свинини і птиці.
  • Якщо необхідно зрізати цедру, а приготування соку цитрусових на даному етапі не входить в плани, то очистіть фрукти і заморозьте в герметичній упаковці. Коли знадобиться сік, просто дістаньте пакет з морозильної камери і розморожуйте, не роздруковуючи його. Заморожування дозволяє отримати більший обсяг соку при мінімальних витратах часу.