Торт «Прага» по ГОСТу

Торт «Прага» по ГОСТу: «біографія» і еволюція знаменитого десерту. Рецепти торта «Прага» – по ГОСТу і допустимі відхилення від рецептури

Торт «Прага» по ГОСТу

Ті, хто постарше, добре пам’ятають смак торта «Прага». За Гостом він теж був дуже смачним, і коштував недорого – так що можна було дозволити собі насолоджуватися шоколадно-вершковим десертом в будь-який час, коли захочеться. Втім, напередодні свят за тортами потрібно було побігати по гастрономах і постояти в черзі, а спроби купити дефіцит до святкового столу не завжди були вдалими.

Ось тоді наші винахідливі домогосподарки почали цікавитися рецептами улюблених тортів, пробувати, експериментувати. Теж виходило дуже смачно, але вимоги Госту для радянських домогосподарок існували, як якась паралельна категорія відповідності технології приготування, де дотримувався порядок роботи над тортом, але одночасно вважалося, що в домашній випічці повинно бути як можна більше здоби: крему, шоколаду, просочення – всього побільше, і економити на престиж та славі кращої домогосподарки було не прийнято.

Якщо за рецептурою Госту потрібно було просочувати торт звичайним цукровим сиропом з додаванням есенцій, то на домашній кухні бісквіт повинен був обов’язково просочуватися кращим коньяком, лікером або ромом. Як і зараз, в радянські часи вимоги Госту суворо регламентувалися економічною доцільністю. У домашніх майстринь вимоги до десерту власного виготовлення завжди були і залишаються набагато вищими, а тому абревіатура «ГОСТ» доречна стосовно тільки до одного рецептом торта «Прага» або будь-якому іншому кондитерського виробу радянських часів, який потрапив у почесний список солодощів, підлягають обов’язкової державної стандартизації.

До речі, кондитер московського ресторану «Прага», який розробив рецепт торта, з-за вимог Госту так і не зміг зареєструвати свій винахід у його первісному вигляді – рецептура була змінена для масового виробництва так, що від торта залишилася тільки назва і деяка зовнішня подібність. У часи відсутності інтернету знайти потрібний рецепт було непросто, і кожне кулінарне винахід пересказывалось і передавалося, як твір усної народної творчості, у свій час; професійні кондитери не дуже охоче ділилися секретами підприємств, на яких вони працювали, і тому існують різні версії майже у кожного торта, створеного в радянську епоху.

Розглянемо кілька варіантів його приготування. Хто знає, може, кому-небудь вдасться придумати ще один, більш вдосконалений торт «Прага». Творчу думку неможливо обмежити ні ГОСТом, ні іншими рамками похмурого одноманітності.