Домашня настоянка з яблук

Домашня настоянка з яблук – швидко, корисно, доступно, чарівно! Основні способи приготування домашньої настоянки з яблук

Домашня настоянка з яблук

Історія появи настоянок, без перебільшення, пов’язана з магією, тому що стародавніх лікарів вважали чаклунами і магами – швидше за все, їм належить ідея приготування лікувальних засобів, які готувалися з трав, коренів, листків і плодів. Спочатку це були водні настої.

Пізніше, з появою спирту стали готувати лікарські настоянки з більш тривалим терміном зберігання.

Пік поширення лікувальних настоянок припав на епоху середньовіччя, а їх секретні рецепти, вийшовши зі стін монастирів, поступово настільки видозмінилися, що до їх лікувального призначення приросла нова функція – служити елементом застілля, доставляти радість і задоволення.

У цей період асортимент настоянок розширився настільки, що дана категорія напоїв практично не піддається точної класифікації.

Крім настойок, наприклад, відомі лікери і бальзами – алкогольні напої, схожі з технології приготування з настоянками.

З’явившись в десятому столітті на території нашої країни, як ліки, технологія настоянок з часом стала використовуватися для поліпшення запаху самогону.

Продовжуючи виконувати роль ліки, настоянка перетворилася в новий, вдосконалений алкогольний напій, а список інгредієнтів для її приготування істотно розширився – крім трав’яних компонентів, до складу напою стали додавати фрукти і ягоди, мед.

Домашня настоянка з яблук – основні технологічні принципи

Сутність процесу приготування настоянок полягає в экстрагировании – розчиненні речовин, що входять до складу рослинної сировини, спирту, горілки та інших міцних алкогольних напоях. Чим вище градус алкогольного напою, який грає роль розчинника, тим швидше і краще колір і аромат рослинних компонентів перейдуть в спиртовмісну рідину. Така основна суть процесу.

Для приготування домашньої настоянки з яблук потрібно також познайомитися і з іншими методами, що дозволяють прискорити процес екстрагування і істотно підвищити його якість.

Підготовка сировини

В якості рослинних компонентів використовуються як сушені трави, коріння, спеції, так і свіжі листя, квіти і плоди. Крім цього інгредієнтами настоянок можуть служити фруктові соки, сиропи, плодово-ягідні екстракти – вони сприяють поліпшенню смаку, ароматизації напою, а з допомогою рідких компонентів, на водній або фруктовій основі, регулюється фортеця настоянки.

Фруктові настойки, як правило, створюються на основі одного плодового компонента, хоча нерідко допускається їх з’єднання з пряними добавками. Наприклад, домашня настоянка з яблук з корицею – це класичне композиційне поєднання. Є й інші приклади – яблуко і горобина, яблуко і м’ята. Яблуко – плід, що має нейтральний смак і аромат, тому підібрати до нього компоненти не складно.

Для приготування настоянки сировину необхідно ретельно перебрати, помити і просушити, якщо мова йде про свіжому сировину. Наступний етап – подрібнення рослинних інгредієнтів. Це – важливо. Чим дрібніші частини – тим якісніше і швидше всі речовини, що містяться в них, екстрагуються в спиртову основу.

Ще смачненьке:  Молочний кисіль

Соки і сиропи досить ретельно перемішати зі спиртової основою, і через кілька годин напій, який отримав назву «спиртований сік», готовий до вживання. Спиртовані соки також є настоянками швидкого приготування, хоча за технологією цей вид настоянок більше схожий на змішування (приготування коктейлю), а не екстрагування.

Способи прискорення екстрагування

Крім попереднього подрібнення рослинної і плодового сировини існують інші способи, з допомогою яких можна прискорити процес дозрівання спиртового екстракту.

Додатковий механічний спосіб, прийнятний в домашніх умовах – перемішування або, висловлюючись професійною мовою, відцентрова екстракція. Ідеально для цієї мети підійде – стаціонарний блендер. Але скористатися ним можна тільки на першому етапі приготування домашньої настоянки з яблук. Попутно блендер додатково подрібнить яблука. Але блендер не закривається настільки герметично, щоб попередити витік ароматичних речовин і вітамінів. Тому витримувати в ньому напій протягом всього терміну дозрівання не допустимо, а постійна переливка настоянки з ємності для зберігання в блендер не сприяє поліпшенню якості настойки. Але цим способом можна скористатися, якщо помістити суміш спирту і рослинних інгредієнтів у щільно закриту банку і періодично її перемішувати, струшуючи.

До того ж, банку з екстрактом можна помістити в каструлю з водою, і прискорити екстрагування настоянки підігрівом. Цей спосіб також застосовується в промисловому виробництві настойок.

Тривалість настоювання – від 7-10 днів до 2-6 місяців. Такі терміни обумовлені щільністю екстрагується сировини, способом його обробки, фортецею розчинника (спирту). Високої концентрації настоянки можна досягти поступовим додаванням компонентів.

Готовий спиртовий екстракт піддається ретельної фільтрації, після чого розбавляється водою, соками і доводиться до необхідної фортеці.

Завершальний штрих будь настоянки – підсолоджування. Для цього використовується цукор, мед. Іноді для приготування домашніх настоянок з яблук в якості підсолоджувачів використовують стевію, фруктозу, з тією метою, щоб настоянку можна було вживати людям, що страждають цукровим діабетом. Кількість підсолоджувачів, по суті, залежить від упорядника конкретного рецепту. Але взагалі настоянки бувають гіркими, напівсолодкі і солодкими. Тобто, цукор настоянку можна не додавати зовсім або регулювати його кількість за смаком. В домашній настоянці з яблук цукор присутня в будь-якому випадку, так як він є в плодах, від 10 до 20%. Тобто, домашня настоянка з яблук не може бути гіркою. Співвідношення цукру і спиртової рідини в домашній настоянці з яблук можна регулювати, як об’ємом яблук і спирту, так і додатковим внесенням підсолоджувачів. Крім вмісту цукру настоянки класифікують по фортеці. Зазвичай вміст спирту в настойках – 18-25%, для лікарських настоянок та бальзамів цей показник може досягати 50% і вище.

Ще смачненьке:  Настоянка з полуниці в домашніх умовах

1. Домашня настоянка з яблук з корицею, напівсолодка

Склад:

 • Горілка (40%) 0,7 л
 • Яблука, солодкі 1 кг
 • Цукор 150 г
 • Кориця – 1 паличка

Приготування:

Горілку вилийте в банку (2,0 л), покладіть цукор і паличку кориці. Для домашньої настоянки з яблук бажано вибрати зрілі і ароматні плоди. Їх треба помити, видалити серцевину, пошкодження і нарізати дрібними кубиками або тонкими пластинами. Відразу ж, у міру нарізування, викладайте шматочки в банку з горілкою, не допускаючи їх окислення. Щільно укупорьте банку і тримайте її на полиці, в одному з кухонних шафок, не забуваючи щодня струшувати вміст. Бажано це робити частіше, 2-3 рази в день. Через місяць можна продегустувати напій. Якщо не влаштує аромат, додайте в банку шкірку, зняту з нової порції яблук, і потримайте банку ще місяць. При бажанні додайте цукор. Якщо коричнева аромат буде досить яскравим, то коричну паличку видаліть з банки. Коли смак буде повністю задовольняти запитам, пропустіть вміст банки через щільний фільтр. Можна віджати гущу. Знову перелийте настойку в банку. Нехай постоїть 2-3 дні, щоб можна було переконатися в тому, що фільтрація була проведена якісно. При появі осаду повторіть фільтрацію. Після перелийте готову настойку в пляшку.

2. Домашня настоянка з яблук і горобини

Склад:

 • Ягоди горобини 0,5 кг
 • Цукор 300 г
 • Яблука, очищені (з шкіркою) 1 кг
 • Спирт (70%) 0,5 л

Порядок приготування:

В емальований посуд покладіть помиті і перебрані ягоди, «без хвостиків». Додайте тонко нарізані яблука і цукор. Дайте постояти фруктової суміші, щоб виділився сік. Прогрійте масу до температури 35-40оС і, переклавши в банку, залийте спиртом. Банку відразу закрийте кришкою. Прогрівайте настоянку протягом тижня, але не допускаючи кипіння. Після природного охолодження прибирайте в темне місце. Через тиждень пропустіть настойку через фільтр, знову перелийте в банку, і дайте відстоятися ще 2-3 дні. Якщо з’явиться осад, зніміть настоянку акуратно, з допомогою пластикового або гумового шланга, опустивши його на 2 см вище рівня осаду і перекачав настоянку в інший посуд.

3. Домашня настоянка з яблук і винограду, солодка

Склад:

 • Яблучний-виноградний макуха 1 кг
 • Ізюм, червоний 250 г
 • Горілка 1,0 л

Приготування:

Після приготування соків завжди залишається макуха, в якому повно вітамінів. Такий цінний відхід можна переробити вдруге, приготувавши з нього настоянку, за дуже простим рецептом. Свіжий макуха з соковижималки перекладіть в банку, відразу ж залийте горілкою і додайте помиті родзинки. Все – настоянка готова. Через 2-3 тижні процідіть її. Доведіть до смаку, додавши цукор і перемішавши до повного розчинення. Дайте постояти, на всяк випадок, ще 3-4 дні, щоб переконатися в її прозорості. Якщо на дні з’явився осад, злийте настоянку акуратно в чистий посуд.

Ще смачненьке:  Вино з агрусу

4. Домашня настоянка з яблук з апельсинами для новорічного настрою

Склад:

 • Сік, яблучний 0,5 л
 • Сироп, цукровий 150 г
 • Коньяк 0,5 л
 • Апельсинова цедра (свіжа) 100 г
 • Ваніль 3 р

Порядок роботи:

Підігрійте освітлений яблучний сік і розчиніть у ньому цукор. Апельсинову цедру витримайте в коньяку 15-20 днів. Процідіть коньяк і з’єднайте з солодким соком. Додайте ваніль. Струсніть банку, щоб добре перемішати сік з коньяком. Через добу настоянка готова.

5. Домашня настоянка з яблук і анісу, солодка

Склад:

 • Горілка 0,5 л
 • Яблучний сік 250 мл
 • Аніс (бадьян, зірчастий) 3 «зірочки»
 • Мед 200 г

Приготування:

Горілку настоюйте протягом двох тижнів з бадьяном. Перелийте в банку і додайте мед з яблучним соком. Витримайте добу напій. Таку настоянку можна вживати при застуді, від кашлю.

6. Домашня настоянка з яблук з м’ятою на меду, міцна

Склад:

 • Яблука (сушка) 200 г
 • Калина 5-6 грон
 • Мята (свіжа) 100 г
 • Мед 200 г
 • Горілка 1,0 л

Спосіб приготування:

Сушені яблука помийте. Калину переберіть, помийте, злегка просушивши, розімніть ложкою. М’яту нарубаєте. Всі компоненти складіть в банку, закрийте кришкою, перемішайте і прогрійте на водяній бані. Дайте настоятися 7-10 днів, процідіть. Готову настоянку вживайте по 50 мл на день – в холодну пору року і при епідемії грипу – це прекрасний засіб для підтримки імунітету.

Домашня настоянка з яблук – хитрості і корисні поради

Для приготування домашньої настоянки з яблук немає необхідності використовувати цілі яблука. Всі найбільш цінні вітаміни і мінерали, а також ароматичні речовини, що містяться в яблучній шкірці. Тому, коли готуєте страву з яблук, де технологією передбачено видалення шкірки, не викидайте її. Поставте банку зі спиртом, десь під рукою, і кожен раз додавайте в неї свіжу яблучну шкірку. Коли банку буде щільно наповнена, відіжміть спирт, шкірку можна викинути, а спирт назад перелити в банку. Коли він буде виділяти насичений яблучний аромат, просто додайте в нього солодкий яблучний сік – вийде новий рецепт настоянки. Цей спирт можна додавати в якості аромату до страв з яблук, солодкі пироги з яблуками, шарлотки, кулеб’яки, яблучні десерти.