Домашня чача з винограду

Домашня чача з винограду – прості рецепти. Готуємо кришталево чисту чачу з винограду в домашніх умовах

Домашня чача з винограду

Чача, вона ж винний, вона ж коньячний спирт – продукт, який цілком можна приготувати в домашніх умовах.

В ідеалі, звичайно, скористатися і власним урожаєм. За відсутністю оного в справу підуть і покупні ягоди.

При зваженому підході і належному дотриманні рецептури виходить чудовий напій, високої міцності і відмінного смаку.

А скільки гордості додасть господарям сам факт того, що кришталево чистий алкоголь – чача з винограду в домашніх умовах, приготовлена своїми руками!

Чача з винограду в домашніх умовах – необхідне обладнання

Для приготування чачі вам буде потрібно велика посудина, таз або каструля для приготування макухи, одна чи декілька ємностей для зброджування сусла, на шийку яких встановлюється гідрозатвор, і перегінний апарат.

Додатково необхідно мати марлю або сито для проціджування готового сусла, спиртометр та прилад для вимірювання кислотності.

Для очищення дистиляту може знадобитися марганець, деревний або активоване вугілля, воронка і вата. Запасіться також спеціальним папером для фільтрації.

Чача з винограду в домашніх умовах – підбір винограду

При виборі винограду варто зупинитися на сорти з підвищеною кислотністю. Не рекомендується використовувати ніжний турецька або іранський виноград, краще всього підійдуть кримські, краснодарські і кавказькі сорту «винної ягоди».

Який саме сорт краще взяти? На це питання відповісти важко, як кажуть, це справа смаку. При використанні ранніх білих сортів винограду вийде легка чача з найбільш вираженим ароматом свіжості та легкої «кислинкою» в послевкусии. Темні і пізні сорти, а так само трохи підв’ялений виноград надають напою м’які тони з об’ємним глибоким ароматом. Найбільш насиченою виходить чача, якщо змішувати кілька сортів «винної ягоди».

Основою чачі є брага і від того, як правильно вона поставлена, залежить якість самого продукту. Брагу можна приготувати з свіжого винограду або залишилося після виготовлення вина або соку макухи.

Свіжий виноград перед використанням не рекомендується промивати, так як на поверхні виноградинок знаходиться білий наліт, який містить дикі дріжджі, що забезпечують швидке природне зброджування. Але якщо немає впевненості в тому, що врожай не оброблявся хімікатами, його краще промити. Приготовлені для приготування чачі грона уважно оглядають, обриваючи всі листя і підгнилі ягоди. Після цього виноград чавлять руками, перетворюючи в макуха. Можна тиснути як відокремлені ягоди, так і цілісні грона разом з гребенями.

При використанні вичавок, що залишилися від приготування вина, якщо вони вже брали участь у бродінні, слід врахувати, що їх треба брати в два рази більше. Вони вже віддали деяку частину необхідних для приготування чачі речовин провину.

Зброджування винограду

Щоб отримати високоякісний продукт, зброджування рекомендується проводити без додавання цукру. Але в більшості випадків його все ж додають, всупереч всім правилам, щоб прискорити бродіння або збільшити вихід кінцевого продукту.

Дріжджі використовують рідко, вони, як і цукор, прискорюють процес активного зброджування. Як вже згадувалося вище, краще використовувати дикі дріжджі, що знаходяться на поверхні винограду. Якщо з якихось причин все ж потрібно додати дріжджі, беріть тільки спиртові, ні в якому разі не ставте сусло на хлібопекарських дріжджах!

Якість додається в сусло води грає важливу роль. Не можна вводити дистильовану, а водопровідну бажано пропустити через багатоступінчатий фільтр або дати їй відстоятися. Важкі домішки осядуть, а застосовуваний для її обробки хлор випарується.

Температурний режим зброджування впливає як на смак чачі, так і на її аромат. Бажано проводити процес при невисокій температурі, від 14 до 20 градусів. Він може протікати тривалий час, від одного до півтора місяців і призводить до утворення ефірів та альдегідів, підсилюють аромат дистиляту. Можна витримувати і більш високий температурний режим, від 20 до 30 градусів, але при цьому постраждає якість кінцевого продукту, загубиться дорогоцінний аромат, яким славиться грамотно приготовлена чача.

Правильно поставлена брага, при дотриманні температурного режиму, повинна покриватися пухирями, добре булькати, а мезга в ній спливати на поверхню. Протягом усього часу зброджування, мезге слід приділяти особливу увагу. Щоб вона не вкрилася цвіллю сусло треба щодня перемішувати, намагаючись опустити мезгу на дно.

Брага вважається готовою, коли в ній перестали з’являтися бульбашки, мезга осіла на дно, а рідина значно посвітлішала. Якщо до шийки ємності з перебродившей брагою піднести запалений сірник, вона не згасне. Готовність браги встановлюють також за допомогою приладу, придатного для цих цілей – ареометра. Після опускання в добре перебродило сировину, при показаннях приладу менш 1,002, брагу можна сміливо ставити на перегін.

Перегонка браги

Брагу переганяють для чачі як звичайний самогон. Для дистиляції можна брати перебродило сусло таким, яке воно є, з макухою і осадом. Можна здійснити перегін в два етапи – спочатку перегнати зціджене сусло, а потім макуха з опадами. Кислотність перегоняемого продукту не повинна бути нижче або більше 3,2–3,0. Перевірити її рівень можна спеціальним приладом – РН метром.

Готове сусло зливають у перегінний апарат – куб, і ставлять на слабкий нагрів. Перші 10% продукту обов’язково зливають, це так званий первак або «голова». Зливати – не значить викидати, це практично чистий спирт високої концентрації можна використовувати для зовнішнього вживання або технічних цілей. Потім відбирається основна фракція майбутньої чачі, при постійному контролі її фортеці спиртометром. Збирати дистилят припиняють, коли градусність знижується за сорок градусів. При відсутності спірометра, для визначення міцності можна скористатися старим «дідівським» методом – підпалити дистилят в ложці. Якщо він буде горіти, значить його фортеця ще достатня. Останню частину – «хвіст», збирають окремо.

Первинний дистилят обов’язково наполовину розбавляють чистою водою і повторно переганяють, так само розбиваючи (розділяючи) на фракції. Вже готова чача, збирається після «первака» до зниження міцності напою до сорока градусів.

Після первинної перегонки, чачу, виготовляється в домашніх умовах, слід очистити.

Очищення первинного дистиляту

Очищення первинного дистиляту можна проводити кількома перевіреними методами: через спеціальну папір, або активованим деревним вугіллям, а так само за допомогою марганцівки.

При використанні деревного або активованого вугілля його поміщають у яму на покладену в неї ватку і тонкою цівкою вливають дистилят. Чим повільніше він буде стікати, тим чистіше вийде чача.

Очищення марганцівкою вимагає не тільки терпіння, а й акуратності. На кожен літр перегнанного продукту потрібно взяти не менше 50 мл гарячої питної води і 2 гр. марганцевокислого-кислого калію. Розчинену в гарячій воді марганцівку вливають у первинний дистилят і дають йому відстоятися не менше 10 годин, після цього його ретельно проціджують через покладену в воронку вату.

Очищену чачу повторно переганяють. Перед цим ретельно промивають самогонний апарат, і перегін здійснюють таким же методом, як і в перший раз, з відсіканням «голови» та «хвоста».

«Голову» можна використовувати для побутових потреб, а «хвіст» задіяти для повторної перегонки.

Домашня чача з винограду: простий рецепт без дріжджів з соку

Інгредієнти:

• 15 кг визрілого винограду, бажано сорту Ркацителі;

• 5 кг цукру;

• відфільтрована питна вода – 15 літрів.

Спосіб приготування:

1. Добре розімніть відібраний виноград руками, намагаючись розчавити кожну виноградинку.

2. В отриману масу введіть воду, всипте цукровий пісок. Добре перемішайте і перекладіть в приготовлену для зброджування ємність. Обов’язково на шийку встановіть гідрозатвор і поставте для бродіння в приміщення з температурою від 14 до 25 градусів.

3. Після завершення бродіння, коли крізь гідрозатвор перестане проходити вуглекислий газ, відцідіть готове сусло через сито або складену в декілька шарів марлю. Отцеженное сусло перелийте в куб, а трохи добре віджатого макухи зав’яжіть в тканинний мішечок і підвісьте всередині самогонного апарату. Макуха додатково наситить дистилят виноградним ароматом.

4. Переженіть сусло на повільному вогні, відсікаючи «голову» – тобто злив приблизно 100 мл дистиляту, і зберіть в окрему ємність основну фракцію, до зниження показника фортеці менше 40 градусів. Залишився «хвіст» зберіть в окремий посуд і відставте.

5. Первинний дистилят очистіть одним з описаних вище способів і поставте на вторинну перегонку. Незважаючи на те що самогон був очищений, при повторній перегонці так само відсікаються «голова» і «хвіст».

6. Охолодіть перегнанную повторно чачу і доведіть її до потрібної фортеці. Для зниження фортеці, розведіть чачу перевареною холодною водою.

7. Після цього розлийте дистилят по бутлях і залиште настоюватися від 10 діб до двох тижнів, після чого злийте, гранично акуратно, не разбалтывая Залишок, приблизно на товщину мізинця, злийте з бутля до відібраних «хвостах». Після цього чача буде готова остаточно.

Домашня чача з винограду: простий рецепт з дріжджами з вичавків

Інгредієнти:

• 10 літрів не бродять вичавок;

• 5 кг цукру;

• 30 літрів питної фільтрованої води;

• 10 гр. свіжих спиртових дріжджів.

Спосіб приготування:

1. Прогрійте воду до 30 градусів, добре розчиніть в ній раскрошенные руками дріжджі, додайте цукор. Знову все ретельно перемішайте, щоб цукрові кристали розчинилися і введіть суміш у вичавки, перемішайте. Якщо використовуєте раніше брала участь у бродінні сировину, візьміть його в два рази більше, не менше 20 літрів.

2. Підготовлене сусло перелийте в бродильну ємність, встановіть гідрозатвор і помістіть її в приміщення з потрібною температурою. Врахуйте, щоб процес протікав добре, температура повітря в приміщенні не повинна опускатися нижче 14 градусів і бути вище 28 градусів. При неправильно вибраному режимі, активність дріжджів знижується, і сусло не зброджується.

3. Перебродило сусло двічі переженіть на самогонному апараті з проміжною фільтрацією дистиляту. Під час як первинної, так і вторинної перегонки отсекайте «голови» і «хвости».

4. Готову чачу на півмісяця залиште настоюватися, розлив по чистій тарі.

Домашня чача з винограду: простий рецепт з макухи, без цукру та дріжджів

Інгредієнти:

• Виноград будь-якого сорту або мікс з декількох сортів.

Спосіб приготування:

1. Грона приготованого винограду помістіть у велику каструлю, добре розімніть ягоди руками. Накрийте ємність марлею і приберіть в приміщення з рекомендованої вище температурою.

2. Кожен день добре перемішуйте макуха, намагаючись опустити на дно піднялася догори шапку.

3. Приблизно через тиждень, коли весь макуха підніметься догори, відцідіть перебродив сік і переженіть його двічі. Після первинної перегонки обов’язково очистіть дистилят марганцем або вугіллям.

4. Залишилися вичавки можна використовувати повторно або застосувати для ароматизації перегоняемой чачі, зав’язавши в марлевий мішечок і підвісивши всередині самогонного апарату.

5. Після вторинної перегонки расфасуйте чачу по чистих скляних посудин і залиште настоюватися на пару тижнів.

Виготовлення чачі з винограду в домашніх умовах – хитрощі приготування і корисні поради

• Якщо врожай для чачі збираєте самостійно, не робіть цього відразу після дощу. Почекайте кілька днів, щоб ягоди встигли покритися дикими дріжджами.

• Підморожений виноград бродить швидше. Помістіть відібрані грона на кілька годин в морозильну камеру. Робіть ягоди в ємності, в якій будете тиснути виноград.

• Роздавлювати «винну ягоду» бажано в рукавицях, щоб захистити шкіру рук від впливу фруктової кислоти.

• Не очищайте перегнаного дистилят молоком, воно може вплинути на смак продукту. Цей спосіб хороший при роботі з менш якісним сировиною, приготованим з буряка, суміші ягід або цукрово-цукеркових видів браги.

• Якщо хочете надати напою легкий коньячний відтінок, настоюйте перегнанную чачу в дубових бочках або додайте в скляну тару кілька дубових трісок.

• Підходять для виготовлення домашньої чачі з винограду прості рецепти та необхідне обладнання зовсім не так недоступні, існує безліч спеціалізованих форумів, на яких вам підкажуть, що і де придбати.